Arizona State University
Martin Luther King, Jr. 2002 Celebration

Student Winners 2002 K-12

2002 ASU&MLK ESSAY/POETRY WINNERS
K-2 Essay/Poetry Winners
First Place Ashlee Ferrin, Grade: 2
Teacher: Mrs. Connie Spencer
Principal: Mrs. Donna Schaffer
Superintendent: Dr. Debbie Duvall
School: Franklin Northeast Elementary
School District: Mesa Public Schools

Second Place Cailee Dolberry, Grade: 2
Teacher: Mrs. Connie Spencer
Principal: Mrs. Donna Schaffer
Superintendent: Dr. Debbie Duvall
School: Franklin Elementary Northeast
School District: Mesa Public Schools

Third Place Dallas Elmer, Grade: 2
Teacher: Mrs. Connie Spencer
Principal: Mrs. Donna Schaffer
Superintendent: Dr. Debbie Duvall
School: Franklin Northeast Elementary
School District: Mesa Public Schools

Grade 3-5 Essay/Poetry Winners
First Place Gabi Zerbib, Grade 5
Teacher: Ms. Dionne Ruderman
Principal: Ms. Susan Marshall
Superintendent: Dr. Barbara Erwin
School: Hopi Elementary School
School District: Scottsdale Unified School District

Second Place Abel Herrera, Grade: 5
Teacher: Ms. Dee James
Principal: Ms. Pearl Horsch
Superintendent: Dr. Stan Paz
School: Cragin Elementary School
School District: Tucson Unified School District

Third Place Carmela Bourland, Grade: 4
Teacher: Ms. Daphne Mckelvey
Principal: Ms. Leonora Velazquez
Superintendent: Mr. Stan Paz
School: Carrillo Intermediate Magnet School
School District: Tucson Unified School District
Grade 6-8 Essay/Poetry Winners
First Place Chelsea Hurley, Grade: 6
Teacher: Ms. Julie McCall
Principal: Mr. Matt Devlin
Superintendent: Dr. Robert Jones
School: Madison # 1 Middle School
School District: Madison School District

Second Place Lauren Polinsky, Grade: 8
Teacher: Mrs. Deidre Rand
Principal: Mrs. Kathy Cavanagh
Superintendent: Dr. Barbara Erwin
School: Mountainside Middle School
School District: Scottsdale Unified School District

Third Place Jackie Ramos, Grade: 8
Teacher: Ms. Deidre Rand
Principal: Mrs. Katy Cavanagh
Superintendent: Dr. Barbara Erwin
School: Mountainside Middle School
School District: Scottsdale Unified School District
Grade 9-12 Essay/Poetry Winners
First Place Lauren "Ashley" Miller, Grade: 10
Teacher: Mr. Conrad Davis
Principal: Dr. John Kriekard
Superintendent: Dr. Barbara Erwin
School: Chaparral High School
School District: Scottsdale Unified School District

Second Place Willie Jorden, Grade: 10
Teacher: Mr. Conrad Davis
Principal: Dr. John Kriekard
Superintendent: Dr. Barbara Irwin
School: Chaparral High School
School District: Scottsdale Unified School District

Second Place Karli Stander, Grade: 10
Teacher: Mr. Conrad Davis
Principal: Dr. John Kriekard
Superintendent: Dr. Barbara Irwin
School: Chaparral High School
School District: Scottsdale Unified School District

Third Place Brittany Clifton, Grade: 10
Teacher: Mr. Conrad Davis
Principal: Dr. John Kriekard
Superintendent: Dr. Barbara Irwin
School: Chaparral High School
School District: Scottsdale Unified School District
2002 ASU&MLK POSTER/BOOKMARK WINNERS
K-2 Poster/Bookmark Winners
First Place Jake Tarver, Grade: 2
Teacher: Ms. Karen Miller
Principal: Mrs. Jackie Jackson
Superintendent: Dr. Thomas Reale
School: Richard E. Miller Elementary
District: Washington School District #6

Second Place Nitheesha Nakka, Grade: 2
Teacher: Ms. Karen Miller
Principal: Mrs. Jackie Jackson
Superintendent: Dr. Thomas Reale
School: Richard E. Miller Elementary School
District: Washington School District #6

Second Place Selena Shill, Grade: K
Teacher: Mrs. Andrea Rensch
Principal: Mrs. Nicole Kamp
Superintendent: Mr. Steven Rensch
School: The Shelby School
District: The Shelby School District

Third Place Marcus Catalano, Grade: K
Teacher: Mr. Suzanne Kriehn
Principal: Mr. Michael Fillerup
Superintendent: Mr. Michael Fillerup
School: Puente de Hozho Bilingual Magnet
District: Flagstaff Unified School District
Grade 3-5 Poster/Bookmark Winners
First Place Amanda Murray, Grade: 5
Teacher: Ms. Karen Miller
Principal: Mrs. Jackie Jackson
Superintendent: Dr.Thomas Reale
School: Richard E. Miller Elementary
District: Washington School District #6

Second Place Adrianna Taylor, Grade: 5
Teacher: Ms. Karen Miller
Principal: Mrs. Jackie Jackson
Superintendent: Dr. Thomas Reale
School: Richard E. Miller Elementary
District: Washington School District #6

Third Place Deveraux Fortuna, Grade: 4
Teacher: Ms. Sara Kriehn
Principal: Mrs. Pat MacArthur
Superintendent: Dr. Thomas Reale
School: John Jacobs Elementary
District: Washington School District #6
Grade 6-8 Poster/Bookmark Winners
First Place Rosmary Romero, Grade: 8
Teacher: Mrs. Margaret Ramsay
Principal: Dr. Martha Braly
Superintendent: Dr. Carol Peck
School: Montebello Junior High
District: Alhambra School District

Second Place Katie Herrick, Grade: 7
Teacher: Mrs. Anne Hanson
Principal: Dr. Ruben Lara
Superintendent: Dr. Barbara Erwin
School: Ingleside Middle School
District: Scottsdale Unified School District

Third Place Rachel Lessard, Grade: 6
Teacher: Mrs. Sara Kriehn
Principal: Ms. Pat MacArthur
Superintendent: Dr. Thomas Reale
School: John Jacobs Middle School
District: Washington School District #6
Grade 9-12 Poster/Bookmark Winners
First Place Jan Keller, Grade: 9
Teacher: Ms. Cynthia Hancock
Principal: Mr. Larry Deignan
Superintendent: Dr. Kino Flores
School: Westview High School
District: Tolleson High School District

Second Place Christen Dovales, Grade: 9
Teacher: Ms. Cynthia Hancock
Principal: Mr. Larry Deignan
Superintendent: Dr. Kino Flores
School: Westview High School
District: Tolleson High School District

Third Place Lizde B. Olivas, Grade: 9
Teacher: Ms. Cynthia Hancock
Principal: Mr. Larry Deignan
Superintendent: Dr. Kino Flores
School: Westview High School
District: Tolleson High School District

Copyright © Arizona Board of Regents - All rights reserved. | mlk@asu.edu | ASU&MLK Home